Üniversitemiz Senatosundan Kınama


Üniversitemiz Senatosu aldığı karar ile darbe teşebbüsünü şiddetli bir dile ile kınadı.

Dörtyol Meydanında düzenlenen basın açıklamasına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Üniversitemiz Senatosu, akademik ve idari personel ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı. Üniversitemiz Senatosunun aldığı kararı okuyan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, darbe teşebbüsünün milli iradeyi hiçe saydığını ifade etti. Darbe teşebbüsünün başta demokrasi olmak üzere Cumhurbaşkanlığı, TBMM, Hükümet ve Genelkurmay Başkanlığı olmak üzere devletimizin organlarına yönelik yapıldığını söyleyen Rektör Çapoğlu, ” FETÖ/PDY terör örgütü tarafından menfur bir darbe teşebbüsünde bulunulmuş, demokrasinin ve milli iradenin kalbi olan TBMM ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bombalanmış, çok sayıda vatandaşımız ve kamu görevlimiz şehit edilmiştir. Bu hain teşebbüse karşı başta Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükümetimiz, Yargı Organlarımız, Genel Kurmay Başkanlığımız ve Emniyet Teşkilatımız olmak üzere bütün devlet organlarımız ve milletimiz azim ve kararlılıkla dik bir duruş sergilemiş ve sergilemeye devam etmektedir” dedi.

Erzincan Üniversitesi olarak bu menfur ve alçakça darbe teşebbüsünü şiddetle kınadıklarını belirten Rektör Çapoğlu, milli iradenin üstünde hiçbir beşeri iradeyi tanımadıklarını belirtti. Darbe teşebbüsü karşısında güvenlik güçlerinin yanında olduklarını ifade eden Rektör Çapoğlu, konuşmasını şu ifadelerle tamamladı: “Halkımızın ve siyasi partilerimizin bu girişime karşı ortak hareket etmelerini demokrasi ve hukuk devleti açısından değerli bulduğumuzu, yaşanan bu elim olaylar neticesinde şehit olan vatandaş ve güvenlik güçlerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilediğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Video için: https://www.facebook.com/universite.erzincan/videos/vb.383354961849696/518850098300181/?type=2&theater&notif_t=like&notif_id=1468675172835957